Site Loader
Лікарі ЗПСМ обслуговують населення за адресою вул.В'ячеслава Чорновола, 1. тел. 31-22-32

Всесвітній день боротьби з інсультом — це щорічний захід, що відзначається 29 жовтня. Його було засновано в 2006 році Всесвітньою організацією інсульту (WSO).

Україна посідає одне з перших місць у Європі за показниками цереброваскулярної захворюваності та смертності від інсульту.

В Україні, згідно з офіційною статистикою, цереброваскулярні захворювання є причиною смертності № 2 (100–110 тис. смертей, близько 14 % від всіх померлих). Левова частка припадає на ішемічний інсульт – близько 80% від загальної кількості. Смертність від ішемічного інсульту досягає 15%, а від геморагічного – до 40%!

Інсульт: причини, види та як його розпізнати

Фактори ризику інсульту: високий артеріальний тиск, малорухливий спосіб життя, наявність шкідливих звичок (куріння і надмірне вживання алкоголю), високий рівень холестерину в крові, ожиріння і діабет. Змінивши свій спосіб життя можна значно знизити ризик інсульту.

Інсульт — це гостре порушення мозкового кровообігу, внаслідок якого виникає пошкодження частини головного мозку. Інсульт найчастіше є ускладненням гіпертонічної хвороби і розвивається на фоні різкого підвищення артеріального тиску.

Існують два різновиди інсульту:

  • Геморагічний. Відбувається, коли артерія, що забезпечує мозок кров’ю, розривається, що призводить до крововиливу в мозкові тканини. Геморагічний інсульт часто пов’язаний із підвищеним артеріальним тиском (гіпертонією) або аневризмою (передчасне розширення артерії).;
  • Ішемічний. Цей тип інсульту виникає, коли артерія, що забезпечує мозок кров’ю, перекривається або звужується, що призводить до нестачі кровопостачання та кисню у певній частині мозку. Ішемічний інсульт може призвести до пошкодження або загибелі мозкових клітин через відсутність кисню та поживних речовин. Найпоширеніша причина ішемічного інсульту – утворення тромбу або емболу, який блокує артерію.

Ознаки інсульту:

Мовлення. Порушення вимови, сплутаність слів.

Обличчя. Раптова асиметрія обличчя або крива усмішка.

Запаморочення. Втрата рівноваги, координації при ходьбі, різкий головний біль (ніби від удару).

Очі. Раптове погіршення зору, двоїння в очах.

Кінцівки. Раптова слабкість, оніміння, частіше з однієї сторони. Немає сил підняти руки.

Щоб розпізнати інсульт, попросіть людину:

  • усміхнутися (один куточок рота опущений);
  • сказати просте речення або відповісти на запитання (складно або неможливо);
  • підняти руку, обидві руки (одна опущена);
  • висунути язик (при інсульті язик викривлений або повернутий);

Якщо ви помітили хоча б один із цих проявів, особливо після епізоду підвищеного артеріального тиску, негайно викликайте екстрену допомогу за номером 103! 

До приїзду екстреної допомоги потрібно:

  • допомогти людині лягти на рівну поверхню, голова має бути припіднята.
  • забезпечити вільне дихання – розстебнути комір, послабити краватку та ремінь. Відкрити вікно для потоку свіжого повітря.
  • якщо людина блює, слід повернути її голову набік і слідкувати за тим, щоб вона не захлинулася.
  • Якщо людина перестає дихати, слід розпочати серцево-легеневу реанімацію.

 

  • Крім того, бажано зафіксувати появи перших ознак мозкового інсульту. Це потрібно для того, щоб лікарі вирахували вікно терапевтичних можливостей і встигли розпочати необхідну терапію

Що швидше пацієнту нададуть фахову допомогу, то більші його шанси уникнути важких ускладнень.

 

 

 

Підготувлено сімейним лікарем Ревуцькою Н.А.

Автор: ---

СОЦІАЛЬНИЙ РОЛІК “ОБЕРИ СВОГО ЛІКАРЯ”

ДЕТАЛІ ПРОГРАМИ “ДОСТУПНІ ЛІКИ”