Site Loader
ОНЛАЙН ЗАПИС
Лікарі ЗПСМ обслуговують населення за адресою вул.В'ячеслава Чорновола, 1. тел. 31-22-32
Лікарі ЗПСМ обслуговують населення за адресою вул.В'ячеслава Чорновола, 1. тел. 31-22-32

Туберкульоз

Туберкульоз – це інфекційне захворювання, але його розвиток і поширеність залежать також від соціальних факторів. Кризова ситуація в економіці України, зубожіння населення, наслідки Чорнобильської катастрофи призвели до збільшення захворюваності на туберкульоз. Міграція населення, алкоголізм та наркоманія є сприятливими факторами поширення цього захворювання, його злоякісного перебігу.

Саме головне вогнище ураження туберкульозом – це легені та бронхи. Але немало уражень і інших органів-лімфатичних вузлів, шкіри, опорно-рухового апарату, кишківника тощо.

Непереможність туберкульозу пояснюється наступними причинами:

      – Збудник захворювання не проявляє себе роками, навіть коли запальний процес почався, людина не поспішає на прийом до лікаря. Ранні симптоми туберкульозу легко спутати з банальною застудою;

      – Збудник туберкульозу дуже стійкий до дії зовнішнього середовища;

      – Збудник туберкульозу дуже швидко мутує, набуває резистентності до антибіотиків. Це дуже ускладнює і подовжує строки лікування і може коштувати людині життя.

Серед пацієнтів, які вперше захворіли на туберкульоз, значна кількість соціально незахищених-безробітні працездатні особи, які повернулися з місць позбавлення волі, без визначеного місця проживання, до групи підвищеного ризику також відносяться медичні представники і представники пенітенціарної служби.

В той же час значна кількість хворих на туберкульоз – це звичайні громадяни України, серед яких лікарі, робітники, вчителі, студенти. В умовах напруженої ситуації по туберкульозу захворіти може кожен, незалежно від статусу, умов добробуту. Помирають від цього захворювання щорічно біля 5 тис., тобто кожен 6 чоловік, хворий на туберкульоз, не дивлячись на те, що це на сьогодні виліковне захворювання.

Хочеться наголосити, що сьогодні тільки медичні робітники не зможуть ліквідувати туберкульоз, так як це проблема і соціальна, яка залежить від економічного стану в державі.

Треба відмітити категорію пацієнтів, які більш за всіх наражаються на небезпеку зараження цією хворобою:

      – особи, які зловживають алкоголем та наркотичними засобами;

      – ті, що живуть у неповноцінних умовах проживання;

      – особи, які вживають препарати, які ослаблюють імунітет;

      – хворі на цукровий діабет, виразкову хворобу шлунку та дванадцятипалої кишки, хворі на хронічні захворювання органів дихання, психічно хворі;

      – діти.

Туберкульоз у ВІЛ-інфікованих протікає дуже злоякісно, має схильність до генерації та прогресуванню внаслідок вираженого імунодефіциту. Виявлення хворого з розповсюдженою та прогресуючою формою туберкульозу є сигналом для обстеження його на ВІЛ-інфекцію. В той же час хворих на СНІД слід розглядати як потенційно хворих на туберкульоз.

Хочеться зробити акцент на тому, що профілатикувати туберкульоз значно легше, ніж його лікувати.

Профілактика туберкульозу починається ще в пологовому будинку. Всім здоровим дітям в пологовому будинку, а також у віці 7 та 14 років (при негативному результаті реакції Манту) роблять щеплення від туберкульозу (БЦЖ). Вакцина виробляє імунітет, підвищує стійкість організму до туберкульозу. При зараженні щеплені діти або взагалі не хворіють, або хворіють в легкій формі. Попередженню розповсюдженню туберкульозу також приводить проведення профлікування протитуберкульозними препаратами осіб, які мають ризик захворіти на туберкульоз: ті, що знаходяться у контакті з хворим на туберкульоз, діти та підлітки, з вперше позитивною реакцією Манту і з наростанням результату туберкулінових проб у динаміці.

Туберкульоз – соціальне захворювання, тому питому вагу має організація правильного режиму харчування, багатого на вітаміни, білкові продукти та модифікація способу життя.

В заключенні хотілось би сказати, що при виявленні туберкульозу неприпустиме самолікування. Туберкульоз страшний тим, що на початкових етапах захворювання протікає безсимптомно. Чим раніше виявлена хвороба, тим більше шансів отримати стійку ремісію та закінчення лікування, а в деяких випадках – це збереже чиєсь життя.

Питання протидії туберкульозу в Україні залишається одним з пріоритетних напрямків в державній політиці та сфері охорони здоров’я. Під чіткою координацією охорони здоров’я України розроблені і діють заходи нової програми на 2017-2021 р.р., яка враховує новітні методи лікування і використання нових, більш ефективних препаратів проти туберкульозу, які значно скоротять строки лікування з 1,5 років до 6 місяців.

Людина може інфікуватися туберкульозом у будь-якому місці. Основним вогнищем поширення захворювання являються хворі на відкриту форму туберкульозу легень, які кашляють, а також хворі тварини.

При кашлю туберкульозні бактерії розповсюджуються на відстань до 1 м від хворого, значному ризику підлягають родичі хворого, знайомі, друзі, які довгий час знаходились у контакті з хворим, його речами. Людина, яка може бути заразною туберкульозом, не обов’язково виглядає виснаженою хворобою і задихатися від кашлю.

Підхопивши мікобактерію туберкульозу людина вважається інфікованою. Це не хвороба.

Інфікованість – це коли збудник сидить “тихо” в організмі і імунний захист людини не дає розповсюджуватись збуднику. А от хвороба туберкульозом – це стан організму, коли мікобактерії починають ділитися неконтрольовано, імунітет не справляється і з’являються перші ознаки захворювання. Вже до 18 років 8 із 10 чоловік інфіковані туберкульозом, а у 5-10% носійство збудника переходить до активної форми захворювання. Залишається вчасно перехопити перші симптоми захворювання на ранніх етапах. Флюорограма та бактеріоскопічне обстеження мокротиння – єдині способи це зробити. Тому, з цією метою проводять ФГ-обстеження усьому населенню з 15-річного віку, та туберкулінодіагностику усім здоровим дітям та підліткам.

У дітей часто відмічається аліментарний шлях зараження від хворих тварин при вживанні термічно необробленого молока.

Перші ознаки цього захворювання – слабкість, підвищувальна втомлюваність, кашель більше трьох тижнів, значна втрата маси тіла, пітливість та незначне підвищення температури тіла, навіть до цифр 37.0-37.3.

Якщо у вас, чи ваших друзів, знайомих, колег, родичів наявні перераховані симптоми, треба негайно звернутися до лікаря за консультацією.

 

Шестакова Т.С.

Сімейний лікар

КНП «Другий Черкаський міський центр первинної медико-санітарної допомоги»

23.03.2020 р.

 

Автор: ---

СОЦІАЛЬНИЙ РОЛІК “ОБЕРИ СВОГО ЛІКАРЯ”

ДЕТАЛІ ПРОГРАМИ “ДОСТУПНІ ЛІКИ”