Site Loader
Лікарі ЗПСМ обслуговують населення за адресою вул.В'ячеслава Чорновола, 1. тел. 31-22-32

Рак молочної залози – одне з найпоширеніших жіночих захворювань. Шанси на успішне лікування підвищуються при діагностуванні на ранній стадії, адже на 1 стадії рак грудей виліковується у 95% жінок, на 2 стадії у 80%, а на 3 стадії – 50%. В Україні рак грудної залози лідирує серед жіночих онкологічних хвороб. За останні 5 років показник захворюваності зріс майже на 6%. За даними Інституту раку, кожна 7-8 жінка має проблеми з грудними залозами, але до лікарів звертається занадто пізно: при першому огляді у четверті жінок виявляють метастатичні стадії хвороби, які лікувати надзвичайно важко. Змінити ситуацію допоможе раннє виявлення хвороби, адже краще попередити розвиток хвороби, ніж потім лікувати.

Причини раку молочної залози:  точні причини невідомі, проте існує перелік факторів ризику, які збільшують ймовірність виникнення раку грудей.

Фактори ризику, вплив яких неможливо уникнути або зменшити:

  1. 1. Спадкові фактори:від 5 до 10 % випадків раку молочної залози – прямий наслідок генетичних дефектів (зміни в генах BRCA1 і BRCA2), успадкованих від батьків, які хворіли цим захворюванням. Постійний контроль стану молочних залоз дозволяє вчасно помітити початок утворення пухлини.
  2. 2. Вік: ризик раку молочної залози підвищується з віком (у кожної 8-ої жінки старше 45 років і у 2 з 3 жінок від 55 років і старше).
  3. Особливості менструального періоду:ранній початок менструації (до 12 років) та пізняменопауза (після 55 років). Це пов’язано з більш тривалим впливом гормонів естрогену і прогестерону на тканини молочної залози.
  4. Захворювання репродуктивних органів:пухлини матки та придатків, запальні хвороби репродуктивних органів, різні форми мастопатій.
  5. Ендокринні порушення: патологія щитоподібної залози, цукровий діабет, гіпоталамо-гіпофізарно-наднирковізахворювання.

Фактори ризику, які жінка має змогу контролювати:

1.Зловживання алкоголем: у тих, хто вживає від 2 до 5 стандартних доз алкоголю (1 стандартна доза дорівнює 25 мг горілки; 60 мл десертного вина; 100 мл сухого вина; 300 мл пива) ризик появи злоякісної пухлини молочної залози зростає в 1,5 рази.

  1. Паління тютюну:  споживання тютюнових виробів і пасивне куріння підвищують ризик розвитку раку грудей.
  2. Малорухливий спосіб життя:дослідження показали, що лише 10 годин прогулянок на тиждень знижують ризик раку грудей майже на 20%.
  3. Зайва вага/ожиріння:жіночий статевий гормон естроген виробляють не тільки яєчники. Він присутній і в жировій тканині. Тому великі дози естрогену і його триваліший вплив на тканини залоз у повних жінок підвищує ризик появи ракової пухлини.
  4. Порушення репродуктивної функції: аборт після 35 років, перші пологи після 30 років або відсутність дітей, відмова від грудного вигодовування.
  5. 6.Самостійне вживання пероральних контрацептивів:Прийом гормональних препаратів з метою контрацепції чи регуляції менструального циклу, без консультації з лікарем.

Як захистити себе від раку молочної залози: доволі важко самостійно визначити рак грудей. Симптоми з’являються уже на більш пізніх, запущених стадіях, тому кожній  жінці обов’язково необхідно:

– своєчасно проходити профілактичний огляд у свого лікаря;

самообстеження молочних залоз необхідно проводити 1 раз на місяць (через 2–3 дні після закінчення менструації, в менопаузі – в 1-й день кожного місяця). На I етапі потрібно стати перед дзеркалом спочатку з опущеними руками і добре оглянути груди, а далі теж саме зробити з закладеними за голову руками. Слід звернути увагу на зміну форми або розміру, на почервоніння і припухлості ділянок шкіри молочної залози, втягнення або випинання ділянок шкіри, на втягнення сосків і наявність виділень із них.

На II етапі потрібно лежачи прощупати груди круговими або вертикальними рухами, слід звернути увагу на ущільнення в товщі залози, наявність пухлиноподібних утворень і болючість. А також при піднятій і опущеній руці потрібно перевірити пахову ділянку на наявність збільшених лімфатичних вузлів. У разі виникнення одного з цих тривожних симптомів – потрібно негайно звернутись до лікаря для професійного обстеження.

Жінкам групи ризику у віці 20-40 років необхідно проходити ультразвукову діагностику молочних залоз, а після 40 років – мамографію 1 раз на рік, причому  першу (так звану базисну) мамографію необхідно зробити до 40 років. Все це допоможе вчасно виявити захворювання.

Негайно звернутися до лікаря потрібно, якщо під час самообстеження ви виявили:

– безболісні щільні утворення в грудній залозі;

– виділення із сосків чи деформація соска;

– зміну шкіри грудей (набряк, відчуття стягнення, почервоніння тощо);

– біль в грудях під час місячних.

Профілактика раку грудей допоможе зменшити ризик, але, на жаль, не усуне загрози виникнення хвороби. Найбільше значення має рання діагностика, що може врятувати життя.

Бережіть своє здоров’я!

 

Підготувала  лікар загальної практики – сімейної медицини Зубова В.В

19.10.2020

Автор: ---

СОЦІАЛЬНИЙ РОЛІК “ОБЕРИ СВОГО ЛІКАРЯ”

ДЕТАЛІ ПРОГРАМИ “ДОСТУПНІ ЛІКИ”