
Грудне вигодовування чи дійсно важливе?
Грудне вигодовування – це найкращий подарунок, який ти можеш подарувати своїй дитині при народженні. Це спосіб вигодовування немовлят, який є найбільш здоровим та цінним.
9 причин, чому грудне вигодовування добре для дитини:
1.Імунітет з народження
Окрім втамовування голоду дитини, материнське молоко також підтримує його незрілу імунну систему. Воно містить антитіла, імунні клітини та інші імунологічно активні компоненти. Перше молоко, що називається молозивом, особливо багате на антитіла. Навіть кілька крапель молозива, які часто нехтуються мамами, що народжують вперше, як неважливі, насправді є необхідними, оскільки вони захищають твою дитину від мікроорганізмів з навколишнього середовища.
2.Покращена робота травної системи
Грудне молоко захищає травну систему дитини та регулює її роботу, воно допомагає тілу швидко позбутися будь-яких сторонніх часточок та сприяє виходу меконію (першого калу). Дякуючи стимуляції перистальтики, білірубін, що міститься в калі новонародженого не накопичується в кишечнику та скорочується ризик жовтяниці.
3.Унікальний склад
Мамине молоко містить білки, що легко засвоюються та є неалергенними, здорові жири та вуглеводи, що впливають на розвиток нервової системи, вітаміни, мінерали, що легко всмоктуються, ферменти, стимулятори росту, гормони та велику кількість чистої води. Тому, діти, яких годують грудьми, не потребують додаткового пиття. Пропорції цих компонентів ідеально підходять для поживних потреб дитини.
4.Легко перетравлюється
Білки природного молока легко засвоюються та не залишаються в шлунку дитини. Тому, діти, яких годують грудьми, вимагають годування частіше. Більш того, вони підлаштовують кількість молока до своїх потреб, отож складно їх перегодувати. Людське молоко легко перетравлюється, та у дітей на грудному вигодовуванні набагато рідше трапляються випадки діареї чи запору, ніж у тих, яких годують сумішшю.
5.Підлаштовується до потреб дитини
Склад натурального молока змінюється залежно від потреб дитини та стадії розвитку. Під час годування, дитина спершу повинна задовольнити свою спрагу, а потім втамувати голод. Тому, перше молоко містить більше води, потім стає густішим та більш поживним. Найбільш поживне молоко виробляється вночі. Склад молока змінюється з віком дитини. Він різний в неонатальний період та період грудного вигодовування.
6.Захист від хвороб
Діти на грудному вигодовуванні мають меншу ймовірність розвитку синдрому раптової дитячої смерті (СРДС) та хвороб травного тракту та дихальних шляхів (особливо пневмонії). Відповідно до Всесвітньої організації охорони здоров’я, годування грудьми зменшує ризик розвитку 2 типу цукрового діабету та атеросклерозу. Дорослі, котрих годували грудьми після народження, мають менший рівень холестерину та кров’яного тиску, та рідше трапляються випадки ожиріння та надмірної ваги.
7.Захист від алергій
Людське молоко не містить високо алергенного лактоглобуліну, що є в коров’ячому молоці. Воно забезпечує належний розвиток імунної системи та захищає стінки кишечника від негативного впливу алергенів.
8.Відчуття близькості та безпеки
Під час грудного вигодовування дитина може відчувати мамин запах та чути її серцебиття. Довгі періоди грудного вигодовування в теплих маминих обіймах задовольняють потребу в близькості та вгамовують емоції.
9.Активне смоктання необхідне для здорового розвитку дитини
Смоктання грудей задіює понад 40 окремих м’язів (включаючи язик, губи, щелепу, щоки). Воно стимулює розвиток дихальної системи та підвищує подачу кисню. Це також важливий фактор в розвитку ротової порожнини.
Які переваги приносить грудне вигодовування для матері:
1.Скорочення післяпологового періоду
Годування грудьми підвищує рівень окситоцину, що відповідальний за подачу молока та швидке скорочення матки. Це скорочує ризик післяпологової кровотечі.
2.Захист від хвороб
Жінки, котрі годують грудьми, мають менші шанси захворіти раком молочної залози, раком яєчників чи остеопорозом. Жінки, котрі годують грудьми більше року, мають менший ризик гіпертензії, серцевого нападу, надмірної ваги, атеросклерозу та діабету.
3.Менший ризик розвитку післяпологової депресії
Гормони, що відповідають за лактацію, покращують мамин настрій, та жінки, котрі годують грудьми, краще справляються з депресивним настроєм, котрий виникає кілька днів після пологів. Як результат, у них менший шанс розвитку депресії пізніше.
4.Стимулювання здорового способу життя
Головними складовими дієти годуючої мами є уникання жареної їжі, шоколаду, газованих напоїв, алкоголю та кави. Годуючі матері більш піклуються про належний вміст ненасичених жирних кислот та вітамінів у своїй їжі.
5.Швидке повернення до попередньої ваги
Грудне вигодовування – це фізична праця для тіла та тому, під час вагітності воно накопичує жирові тканини, необхідні для лактації. Грудне вигодовування після пологів допомагає швидко втратити зайві кілограми. Грудне вигодовування спалює до 700 калорій в день.
6.Дешево та зручно
Ти можеш швидко нагодувати свою дитину будь-де. Немає потреби витрачати час на підготовку суміші та тримати усі аксесуари для годування в чистоті. Ця цінна їжа, тобто людське молоко, не лише швидко готується, але також більш економне. Тобі лише необхідно мати лактаційні прокладки для грудей та підходящий бюстгальтер для годування.
7.Створення тісного контакту з дитиною
Грудне вигодовування включає довготривалі та дуже приємні періоди обіймів. Це дозволяє не лише перепочити від шуму та гаму щоденного життя, але також швидко встановити глибокий емоційний зв’язок з дитиною.
Що ж потрібно для того, щоб грудне вигодовування склалось успішно?
Слід лише дотримуватись ряду нескладних для виконання правил.
Розпочати грудне вигодовування потрібно якомога раніше після народження дитини. Ідеально, якщо це станеться в першу годину життя. Навіть якщо дитина не виявляє бажання смоктати груди, контакт шкіра-до-шкіри через викладання на живіт чи груди матері матиме свій позитивний ефект для грудного вигодовування – саме у такий спосіб відбувається природній «запуск» лактації. Зважте на те, що, якщо Ваш стан та стан дитини дозволяє, контакт має тривати щонайменше 1 годину, в ідеалі – весь час Вашого перебування у пологовій залі.
Сумісне перебування з немовлям забезпечить Вам організацію вигодовування за потребою. Цей підхід дозволить дитині скласти власний режим харчування, який природно відповідатиме особливостям і потребам саме Вашого малюка. Забезпечивши дитині перебування біля грудей так часто, як вона того потребує, Ви забезпечите її адекватною кількістю грудного молока. Адже молоко в грудях синтезується виключно у відповідь на смоктання – час та активність смоктання сприймаються Вашим організмом як своєрідне замовлення на продукцію молока – в тій кількості, в якій цього потребує малюк. Режим вигодовування за потребою визнає зміну графіку харчування дитини час від часу, бо ж малюк росте – його потреби змінюються, і саме за рахунок вільного доступу до грудей, дитина дає Вашому організмові «зрозуміти» – коли і скільки молока продукувати. Запам’ятайте просте правило – чим частіше малюк смокче груди, тим більше молока в них утворюється. Тому кожного разу, коли Ви відчули сумніви з приводу того – чи вистачає молока немовляті, починайте зі збільшення кількості прикладань до груді. Принцип вигодовування за потребою «працює» цілодобово, тобто нічні годування будуть і мають бути, бо великі перерви у стимуляції груді (годування – це і є стимуляція) неминуче зменшують продукцію молока. Пам’ятайте: молока не має бути багато, його має вистачати дитині. Для достовірності відстежте, скільки дитина має сечовипускань на добу та як набирає у вазі. Нормальними є 6 та більше сечовипускань на добу та прибавка у вазі від 125 г на тиждень. Якщо Ваш малюк виконує обидві умови, будьте впевнені, що Ваша дитина не голодує.
Слідкуйте за тим, як дитина прикладена до грудей. Невірне положення коло грудей може травмувати груди, вносити дисбаланс в склад отримуваного дитиною молока, недостатньо стимулювати продукцію молока. Складові вірного прикладання: широко відкритий ротик малюка, глибокий захват навколососкового кружка, причому знизу більше, ніж зверху, округлені щічки, підборіддя торкається груді, відсутність будь-яких неприємних відчуттів у Вас, чути як дитина ковтає молоко. При цьому ініціатором закінчення годування має виступати дитина.
Уникайте використання імітаторів Ваших грудей – соски-пустушки та пляшечки з соскою. Уся потреба смоктального рефлексу, яка закладена малюкам природою, має реалізуватись на груді – таким чином дитина захищає себе від недоїдання та не дає про себе забути. Найсучасніша соска не здатна відтворити живу тканину грудей та вносить плутанину у відпрацювання дитиною навички досконалого смоктання грудей. Пляшечка з соскою особливо небезпечна – за сутністю вона імітує маму, бо, окрім смоктання, ще й насичує дитину. Таким чином, соска може стати Вашим конкурентом. Чим молодша за віком дитина, тим ризик відмови від груді у разі використання годування чи напування з пляшечки вищий. У разі потреби, у якості альтернативи використовуйте годування дитини з чашки, ложки, шприца без голки. Всі ці способи не дають дитині можливість «присмоктуватись» і тому не конкурують з Вами, бо потреба дитини у реалізації смоктального рефлексу залишається нереалізованою. Після альтернативного способу годування діти легко повертаються до грудного вигодовування.
Годуйте дитину виключно грудним молоком до досягнення нею шестимісячного віку, тобто не пропонуйте дитині до цього терміну ніякої іншої їжі та пиття (в тому числі води, чаю, соків). По-перше, всі потрібні інгредієнти в повному обсязі представлені у Вашому грудному молоці (в тому числі і вода). По-друге, малюк має вкрай обмежені можливості перетравлювати та засвоювати будь-яку іншу їжу. По-третє, кожна порція іншої їжі витісняє грудне молоко – сита дитина втрачає інтерес до Ваших грудей, в результаті чого продукція молока починає знижуватися.
У разі потреби підтримати лактацію слід ввести процедуру зціджування грудей, яка імітує смоктальні рухи дитини. Застосовуйте зціджування кожні 3 години, якщо Ви не маєте змоги перебувати з дитино разом, починаючи з першої доби, не чекаючи моменту, коли «прийде молоко». У інших випадках, коли Ви з дитиною знаходитесь на сумісному перебуванні, дотримуєтесь вигодовування за вимогою, дитина достатньо активна коло грудей та годується не рідше 8 раз на добу, потреби в зціджуванні не має.
У разі виникнення запитань та труднощів з організації грудного вигодовування, не тривожтесь наодинці – звертайтесь до груп підтримки грудного вигодовування, представниками яких можуть бути як медичні працівники, так і матері з успішним досвідом грудного вигодовування.
Матеріал підготувала лікар-педіатр Н. Гордієнко