
До дня боротьби з тютюнопалінням
Всесвітній день боротьби з тютюнопалінням встановлений у 1987році Всесвітньою організацією охорони здоров’я та відзначається 31 травня кожного року. В цей день по всьому світу проходять антитютюнові акції. За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я, у світі налічується понад 1 млрд курців, серед них майже 200 млн жінок.
Відзначення цієї дати цілком виправдана, оскільки статистика Всесвітньої організації охорони здоров’я щодо даної проблеми не може не лякати. Згідно з даними ВООЗ, у всьому світі 90% усіх випадків смертей від раку легенів, 75% смертей від хронічного бронхіту, а також 25% випадків смертей від ішемічної хвороби серця в тій чи іншій мірі викликані курінням людини. Більше того, практично кожні 6 секунд у світі помирає людина, яка курить. Експерти прогнозують, що буквально через 10 років цей показник смертності збільшиться до одного курця в 3 секунди.
На сьогоднішній день, за даними звіту Всесвітньої організації охорони здоров’я (ВООЗ), від вживання тютюну щороку помирає майже 6 мільйонів людей, з яких понад 5 мільйонів випадків смерті реєструється серед нинішніх та колишніх споживачів тютюну і більш ніж 600 000 смертей — серед людей, які піддаються впливу пасивного куріння 5 мільйонів людей; очікується, що до 2030 року ця цифра зросте до 8 мільйонів смертей щорічно. У Європейському регіоні тютюн винен у смерті близько 1,6 мільйона людей на рік.
Вживання тютюну є однією із найбільш серйозних загроз для здоров’я, із якими коли-небудь стикалися у світі. Основними причинами смертей, пов’язаних із тютюнокурінням, є серцево-судинні захворювання (47%); захворювання органів дихання (19%); рак легень (16%); інші види раку (9%) другі причини (9%). Близько 70%, пов’язаних із тютюном, смертей сталися з людьми віком від 35 до 69 років, а це означає, що кожен померлий у цій віковій групі втратив у середньому 19 років життя.
В Україні щоденно курить 45% дорослих чоловіків і 9% дорослих жінок; серед молоді курить 45% юнаків і 35% дівчат. Всього в країні нараховується близько 9 мільйонів активних курців. 68% курців заявили, що зацікавлені у відмові від паління. Більше 90% населення України підтримує заборону куріння на всіх робочих місцях.
Тютюнопаління є найважливішою проблемою здоров’я населення. В останнє десятиліття стрімко збільшується питома вага підлітків-курців. Куріння серед молоді є сучасним своєрідним стилем поведінки, як серед юнаків, так і серед дівчат. У той же час, воно сприяє розвитку цілого ряду захворювань і призводить до передчасної смерті.
Тримаючи в руках сигарету, курець навіть не замислюється, яку кількість шкідливих речовин вдихає. Під час згорання тютюну і паперу, в який він загорнутий, майже 5 000 небезпечних хімічних сполук проникають до організму. 200 з них – високонебезпечні. Наприклад, смоли та тютюновий дьоготь – це суміш твердих частинок, що осідають на слизовій бронхів та бронхіол та викликають рак легень. Формальдегіди впливають на слизову верхніх дихальних шляхів, трахеї, бронхів та альвеол, спричиняючи затяжні запальні процеси. Миш’як шкодить серцево-судинній системі та провокує розвиток новоутворень. Полоній – це радіоактивна речовина, що викликає рак легень, рак печінки, лейкемію, виразку шлунка та інші захворювання. Чадний газ – смертоносний газ при вдиханні в закритих приміщеннях, він не має ні запаху, ні кольору, тому може призвести до сильного отруєння та смерті. Синильна кислота – надзвичайно токсична, впливає на дихальну систему, паралізуючи її. Немає сенсу перераховувати всіх хімічні сполуки, але курець має зрозуміти – продовжуючи курити, він скорочує своє життя та шкодить здоров’ю оточуючих.
Пасивне куріння становить небезпеку для громадського здоров’я – воно навіть більш шкідливе ніж активне. Пов’язано це з тим, що при курінні дим потрапляє в організм частково фільтрованим та порційно. Але оточуючі (особливо в закритих приміщеннях) вдихають шкідливі речовини у повному обсязі.
Найкращий спосіб зменшення шкоди від куріння – повна відмова від нього. Рекомендації щодо припинення куріння:
Уникайте компанії курців;
Приєднуйтесь до групи підтримки тих, хто кинув курити або попросіть друга-некурця вас підтримувати;
Тримайте біля себе жувальні гумки або м’ятні цукерки;
Уникайте напоїв, які містять кофеїн: вони можуть спровокувати бажання палити;
Коли у вас виникне бажання курити, глибоко вдихніть та затримайте ненадовго дихання;
Заховайте подалі всі речі, які асоціюються з курінням – запальнички, попільнички, портсигари;
Влаштовуйте собі приємності після кожної сигарети, від якої ви відмовились;
Проконсультуйтесь зі своїм лікарем щодо нікотинзамісної терапії (нікотинові гумки та пластирі) або переходу на менш шкідливі альтернативні продукти.
Ревуцька Н. А.
Сімейний лікар
КНП «Другий Черкаський міський центр
первинної медико-санітарної допомоги»
29.05.2019 р.