Site Loader
Лікарі ЗПСМ обслуговують населення за адресою вул.В'ячеслава Чорновола, 1. тел. 31-22-32

Обережно, глаукома!

Щорічно 6 березня відзначається Всесвітній та Всеукраїнський день боротьби з глаукомою. Близько 285 мільйонів людей у світі страждають від порушень зору, а 39 мільйонів з них уражені сліпотою.

 

Серед хвороб органа зору у дітей вроджена глаукома посідає особливе місце. І хоч зустрічається вона не так вже й часто (у 1 з 10 тисяч новонароджених), саме вона найчастіше веде до сліпоти. Цей процес може бути настільки стрімкий, що на порятунок зору у лікарів залишаються лічені тижні, а то і дні. 

Основними причинами розвитку глаукоми вважаються: обтяжена спадковість, близькоспоріднені шлюби, перенесені інфекційні захворювання під час вагітності або інші зовнішні впливи, які можуть призводити до уродженого недорозвитку системи відтоку внутрішньоочної рідини, а в результаті – до підвищення внутрішньоочного тиску. 

Ситуацію ускладнюють труднощі діагностики вродженої глаукоми. Адже на відміну від дорослого немовля поскаржитися на біль і порушення зору не може. Тому тут багато чого залежить від уважності батьків, офтальмологів і акушеров – гінекологов, які першими оглядають і спостерігають новонародженого малюка та лікарів педіатрів, які наглядають за малюком в подальшому. 

Що має насторожити? У першу чергу – розмір рогівки (прозорої частини ока). Великі її розміри можуть бути ознакою підвищеного внутрішньоочного тиску. Інші тривожні ознаки – помутніння, набряк рогівки (при цьому райдужка і зіниця ока як би в тумані), світлобоязнь (коли малюк починає жмуритися при світлі або закриває вічка), сльозотеча. 

Втім, такі ж симптоми можуть зустрічатися і при інших захворюваннях органу зору (кон’юнктивіті, кератиті, дакриоциститі – запаленні слізного мішка). Виявити істину можна тільки в стаціонарі, в який дитина з підозрою на вроджену глаукому повинна потрапити якомога раніше. 

Головне – встигнути! 

При підтвердженому діагнозі вродженої глаукоми часу на порятунок зору дитини не багато. Адже на відміну від дорослих у дітей з вродженою глаукомою страждає не тільки зоровий нерв, але і всі структури ока. Чим швидше така дитина потрапить на операційний стіл, тим більше шансів зупинити небезпечний процес. В ідеалі оперувати дитину з вродженою глаукомою потрібно відразу ж після постановки діагнозу. 

Вроджена глаукома у дітей

Початок глаукоми на більш пізніх термінах зазвичай не пов’язують з вродженою патологією, хоча бувають винятки. Вона має набутий характер, наприклад, унаслідок травми і називається дитячої.

Вроджена глаукома у дітей що це

Народжена дитина з вродженою глаукомою має великі виразні очі. А при вимірюванні внутрішньоочного тиску виявляється його аномальне збільшення.

У новонароджених глаукома діагностується у 10 відсотків дітей, що мають цю патологію, а протягом року ще 80% батьки або педіатри виявляють її з вираженою симптоматикою.

Важливо! При несвоєчасному розпочатому лікуванні глаукоми вона може призвести до повної сліпоти. Зазначається, що від 7 до 15% дітей, у яких не було вчасно встановлено це захворювання і не проводилося лікування, зір повністю втрачається.

Симптоми і ознаки

У 75% випадків вроджена глаукома спостерігається у двох очах дитини, але ступінь її прогресування необов’язково однакова. Вона може проявитися вже в перші години або дні після пологів. Іноді ця очна хвороба діагностується після закінчення декількох років. Основні ознаки:

  • збільшені очні яблука;
  • прискорене моргання;
  • погіршується зір;
  • світлобоязнь, яка може призвести до блефароспазму;
  • сльозотеча.

 

Часто при цій вродженої патології є й інші порушення внутрішньоутробного розвитку – порок серця, мікроцефалія, глухота, а в очах може бути діагностована катаракта або інші серйозні захворювання.

Якщо вроджена глаукома не ускладнена іншими патологіями очі, то вона обмежується такими симптомами, як:

  • збільшення очного яблука, внаслідок розтягування оболонки ока, розширення зіниці;
  • недостатня реакція очі на світ, при цьому склера набуває блакитний відтінок, і періодично відбувається почервоніння очного яблука.

При ускладненому перебігу захворювання до цих симптомів можуть приєднатися такі:

  • катаракта ока;
  • помутніння склоподібного тіла;
  • розрив судин в сітківці;
  • відшарування сітківки ока.

Іноді прояви цієї хвороби можуть мати різний характер: зменшення очного яблука, нестандартне положення кришталика, у зіниці відсутня райдужна оболонка.

З прогресуванням захворювання дитина стає неспокійним, вередливим, відмовляється від їжі, неспокійно спить. Старші діти вказують на біль в очах. Але, на початкових стадіях, цей процес може протікати без вираженої симптоматики.

Тому важливо періодично відвідувати дитячого офтальмолога, щоб не пропустити початок захворювання. Без наданого лікування глаукома у 60% дітей призводить до повної сліпоти вже до двухгодовалому віком.

Причини виникнення захворювання

Основна причина в прогресуванні глаукоми – недостатній відтік рідини з-за аномалій у розвитку систем дренажу очі. Внаслідок цього очна рогівка збільшується в об’ємі і настає її помутніння.

Така патологія розвитку може мати характер спадковості, або бути наслідком будь-яких інших фізичних впливів на організм дитини внутрішньоутробно.

Вчені–медики зійшлися на думку, що до глаукомі призводить сукупність декількох факторів впливу:

  • аномалії в будові дитячого ока;
  • патологічні процеси розвитку ендокринної, нервової, серцево-судинної системи плоду;
  • перенесені жінкою під час вагітності таких захворювань як грип, токсоплазмоз, сифіліс, паротит, поліомієліт, краснуха.

Небажані наслідки для розвитку плоду можуть мати авітаміноз вагітної, шкідливі звички, вживання під час вагітності матір’ю алкоголю чи паління. Іноді до неправильного розвитку дитини може призвести перенесена травма матері під час вагітності.

Важливо! Також цю патологію може спровокувати неправильно проведений родовий процес із застосуванням щипців, в цей момент може статися пошкодження очного яблука дитини.

Діагностика

Навіть при наявності видимих симптомів, діагноз вродженої глаукоми підтверджує тільки фахівець цього напряму – лікар-офтальмолог. У деяких випадках симптоматика глаукоми протікає аналогічно кон’юнктивіту (сльозотеча, почервоніння склер, світлобоязнь). Необхідно періодично проходити огляд у лікаря в поліклініці.

Крім підвищеного ВГД, у таких дітей стадії розвитку глаукоми визначаються горизонтальним діаметром рогівки. Якщо на початковій стадії її розмір дорівнює 12 мм, то у далеко зайшла стадії він дорівнює 14 мм і більше.

Симптоми, які з’являються одразу ж після народження, свідчать про майбутній тяжкому перебігу з непередбачуваним результатом.

Як лікувати вроджену глаукому у дітей

Після підтвердження діагнозу лікар призначає лікування у відповідності зі ступенем прогресування захворювання. Але така вроджена патологія зазвичай не піддається вылечиванию з допомогою медикаментів. Вона тільки в деяких випадках зупиняє погіршення перебігу захворювання.

Пам’ятаєте! Єдино правильним вважається оперативний метод лікування вродженої глаукоми.

Проведення операції може бути призначена в будь-якому віці. Чим раніше проводиться оперативне втручання, тим більше шансів на позитивний результат і повне усунення проблеми.

Оперативне втручання спрямоване на зниження скупчення рідини в очному яблуці. Час перебування в стаціонарі після операції зазвичай близько двох тижнів. В цей час проводиться лікування медикаментами, щоб відновити функцію ока. Після виписки з лікарні лікар також може призначити лікувальні препарати або проведення спеціальних процедур.

Бувають випадки, коли після оперативного втручання захворювання не проходить, а внутрішньоочний тиск продовжує збільшуватися. У цьому випадку призначається повторна операція. Але не варто відкладати термін її проведення, оскільки хвороба може дуже швидко прогресувати. На запущеній стадії хвороби, використовуються більш складні прийоми хірургічного втручання і складніше прогнозувати позитивний результат.

Після проведення успішної операції зір дитини відновлюється і в майбутньому зберігається на нормальному або достатньому рівні.

Вроджена глаукома у дитини – серйозна проблема, але з нею можна впоратися при своєчасному діагностуванні і вчасно почате лікування. Тому дуже важливо періодично відвідувати офтальмолога, особливо на першому році життя дитини.

 

Руденко В.Б.

лікар-педіатр

КНП «Другий Черкаський міський центр первинно медико-санітарної допомоги»

04.04.2020 р.

Автор: ---

СОЦІАЛЬНИЙ РОЛІК “ОБЕРИ СВОГО ЛІКАРЯ”

ДЕТАЛІ ПРОГРАМИ “ДОСТУПНІ ЛІКИ”