Обережно! Хвороба Лайма.
Сезон активності кліщів триває з ранньої весни і до листопада. Зараз іде літній пік активності кліщів, тож треба бути обережним, знати як від них вберегтися і що робити, якщо зустріч з кліщами все ж таки відбулась. Багато хто просто не звертає уваги на такі дрібниці, як укус кліща, але небезпечний не сам укус комахи, а загроза заразитися від нього хворобою Лайма (Лайм-Бореліоз), яка може призвести до дуже серйозних наслідків( ураженням нервової системи, опорно-рухового апарату, порушенням серцевої діяльності тощо).
За результатами моніторингу захворюваності на особливо небезпечні інфекції, в тому числі і на кліщовий бореліоз (хворобу Лайма), в Черкаській області в 2018 відмічалось збільшення захворюваності на хворобу Лайма на 53%, (у м. Черкаси на 48%) у порівнянні із 2017 роком. По області у 2018 р. зареєстровано 509 випадків хвороби Лайма проти 322 за аналогічний період 2017 року. За 4 місяці 2019 р. вже зареєстровано 18 випадків захворювання.
Інфікованих кліщів досить багато всюди, не тільки в лісах, але навіть у дворах багатоповерхівок, де є квітники та чагарники. Коли кліщі прокушують шкіру людини, в організм потрапляє їхня слина, що містить бактерії борелії. Людина може навіть не відчути. Але що раніше виявити кліща, то меншими будуть наслідки. Якщо протягом доби, то ймовірність інфікування невисока, але, якщо комаха просиділа в тілі двоє-троє діб, то ймовірність зараження становить майже 100%.
У тому місці, де вкусив інфікований кліщ, через тиждень-два, а подекуди й місяць, з’являється кругла плямочка, може піднятися висока температура, а місце укусу почати свербіти. Пляма має яскраво-рожевий колір і чіткий контур, поступово може збільшитися в розмірах аж до декількох десятків сантиметрів в діаметрі. Це мігрувальна еритема – головна ознака хвороби Лайма. Якщо ви бачите у себе на тілі таку пляму, потрібно негайно звернутися до лікаря-інфекціоніста. Але навіть якщо немає такої специфічної плями, то після укусу кліща все одно слід звернутися до лікаря, який надасть необхідні рекомендації і буде спостерігати надалі. До укусів кліща не можна ставитися легковажно – ціна занадто висока. Інфекція провокує досить серйозні захворювання.
Тому, щоб не захворіти та попередити присмоктування кліщів необхідно додержуватись нескладних правил:
1.Під час перебування на природі слід одягати світлий однотонний одяг із довгими рукавами, який щільно прилягає до тіла, голову потрібно покривати головним убором. Проводити само – та взаємоогляди через кожні 2 год. та після повернення додому.
2.Місця для відпочинку на природі необхідно звільняти від сухої трави, гілок, хмизу в радіусі 20-25 метрів.
- Удома одразу змінити одяг, білизну, ретельно їх оглянути, випрати та випрасувати. Не можна залишати одяг біля ліжка чи спати в ньому. Витрушування одягу не позбавляє від кліщів.
- Для видалення кліща необхідно звернутися до травмпункту або самостійно змастити його олією (не заливати, щоб не задихнувся), повільно видалити разом із хоботком, розхитуючи кліща з одного боку в інший пальцями, обгорнутими марлевою серветкою, пінцетом або петлею з нитки. Після видалення місце присмоктування необхідно змастити 3% розчином йоду або спиртом.
- При появі перших симптоми хвороби (ломота всього тіла і млявість, підвищення температури тіла, головний біль, очний біль або поява на шкірі мігруючої кільцеподібної еритеми), необхідно одразу звертатися до свого сімейного лікар, або до травмпункту.
- Також необхідно використовувати репеленти, що відлякують кліщів.
Якщо ж вчасно виявити захворювання, лікар призначає курс антибіотиків, і людина повністю виліковується. Щоб визначити заражена людина хворобою Лайма чи ні необхідно провести дослідження самого кліща. Якщо з’ясується, що кліщ не був інфікований, то можна зітхнути з полегшенням, а якщо наявність інфекції буде підтверджено – негайно знайти звернутися до лікаря-інфекціоніста. Але це лише в тому разі, якщо вдасться витягти комаху живою. Тоді загорніть її у вологу марлю, покладіть в чисту скляну ємність (банку, пробірку) і здайте на аналіз в лабораторію санепідслужби. Якщо немає можливості здати кліща на аналіз, його потрібно або спалити або залити окропом, щоб запобігти поширенню можливої інфекції.
Наголошуємо! Що своєчасне звернення до лікаря і своєчасно розпочате лікування збереже вас від негативних наслідків.
КНП « Черкаський міський інформаційно-аналітичний центр медичної статистики та здоров’я»