
Що варто знати про легіонельоз
“Хвороба легіонерів” або легіонельоз – це рідкісне, але серйозне захворювання, яке вбиває 5-15% інфікованих, зазвичай людей у віці понад 50 років.
Хвороба вражає легеневі тканини та може призвести до важкої форми пневмонії.
Факторами ризику є діабет, захворювання легенів, нирок, серця, усі види раку та стан після трансплатації органів, імунологічні захворювання, а також алколізм та куріння.
Легіонельоз викликають бактерії, які зазвичай живуть у вологому ґрунті та воді. Вони можуть жити і розмножуватися при температурах від 20 °C до 45 °C, з більшим ризиком при вищих температурах.
Але в природі – в озерах, річках, вологому ґрунті – цих бактерій зазвичай небагато, пояснює міністерство охорони здоров’я Польщі.
Більше їх знаходять у штучних системах водопостачання, які недобросовісно обслуговують.
Згідно з даними ВООЗ, найпоширенішою формою передачі є вдихання інфікованих водяних бризок.
Тобто якщо бактерія потрапила у систему водопостачання, ці крапельки можуть бути всюди – у воді з-під крана чи душу, в унітазі, в спа чи басейнах, джакузі чи фонтанах.
Вчені називають легіонельоз хворобою мандрівників, оскільки, згідно з даними ВООЗ, 25% пацієнтів підхопили хворобу в готелі чи транспорті.
Цю хворобу вперше виявили у 1976 році, коли в одному з готелів Філадельфії проводили конгрес Американського легіону.
Тоді з високою температурою і пневмонією госпіталізували 221 людину, 34 з яких померли.
Після тривалого розслідування з’ясувалося, що причиною спалаху невідомої хвороби стала бактерія, яка потрапила в легені людей через вентиляційну систему готелю.
Відтоді захворювання і отримало назву “хвороба легіонерів”.
Зазвичай усе починається з лихоманки, ознобу, головного і м’язового болю, пояснює міністерство охорони здоров’я Польщі.
Після цього з’являється сухий кашель і утруднене дихання, що прогресує до важкої пневмонії. Від 25% до 50% інфікованих пацієнтів також страждають від діареї, а близько 50% відчувають сплутаність свідомості або марення.
Зазвичай хвороба легіонерів розвивається через 5-6 днів після зараження.
Але за симптомами визначити легіонельоз важко, для точного діагнозу потрібно проводити лабораторні дослідження.
У цьому полягає найбільша підступність хвороби, каже польському виданню Wysoki Obcasy лікарка Лідія Стопиря, що завідує відділенням інфекційних хвороб і педіатрії лікарні Стефана Жеромського в Кракові.
Хвороба розвивається швидко і її можна ефективно пролікувати антибіотиками, але аналізи для визначення точного діагнозу тривають надто довго, через що і висока смертність.
Щоб знизити ризик появи легіонелли, працівники готелів повинні ретельно дотримуватися правил догляду за системою водопостачання.
Але що саме зумовило спалах хвороби саме в Польщі – невідомо.
“Те, що епідемія виникає у великому місті ХХІ століття, де діють санітарні норми і правила щодо водопровідної води, є незвичайним”, – каже лікарка Лідія Стопиря.
На вихідних 26-27 серпня у Жешуві проводили дезінфекцію води у водопровідній мережі, а міські фонтани, водяні завіси та питні фонтани закрили.
Мешканцям рекомендують кип’ятити воду перед питтям.
Підготувала Мормуль С.С.