Site Loader
ОНЛАЙН ЗАПИС
Лікарі ЗПСМ обслуговують населення за адресою вул.В'ячеслава Чорновола, 1. тел. 31-22-32
Лікарі ЗПСМ обслуговують населення за адресою вул.В'ячеслава Чорновола, 1. тел. 31-22-32

Вірусний гепатит А

Вірусний гепатит А – це гостре антропонозне захворювання печінки, що викликається РНК–вірусом. Також має назву хвороба Боткіна.

       Гепатит А передається фекально–оральним шляхом, характеризується розвитком запальних змін в печінці і проявляється симптомами інтоксикації, гепатомегалією, клініко-лабораторними ознаками порушення функції печінки та жовтяницею.

       Вірус гепатиту А (ВГА) – ентеровірус, досить стійкий до впливу зовнішнього середовища: при кімнатній температурі може зберігатися декілька тижнів або місяців, при 40С – декілька місяців або років. ВГА гине при кип’ятінні через 5 хв, чутливий до ультрафіолетового випромінювання.

Шляхи передачі: аліментарний (через їжу), водний, контактно–побутовий.

Фактори передачі: вода, термічно не оброблені харчові продукти, брудні руки.

     Близько 80% людей, які захворіли на вірусний гепатит А, це діти. Після перенесеного захворювання залишається пожиттєвий імунітет.

Симптоматика

Інкубаційний період складає від 7 до 40 днів.

      Переджовтяничний період: триває від 2 до 14 днів, починається гостро з підвищення температури до 38 – 390С. Проявляться слабкістю, ознобом, ломотою в тілі, болем в м’язах та суглобах, головним болем, відсутністю апетиту, нудотою, блюванням, гіркотою в роті, зміною характеру випорожнень. Через декілька днів вже може спостерігатися збільшення печінки та селезінки. З’являється потемніння сечі та ахолія.

     Жовтяничний період триває 2 тижні. Наростання жовтяниці триває 2 – 5 днів, через 5 – 10 днів інтенсивність жовтяниці починає зменшуватись. З появою жовтяниці самопочуття хворого покращується, нормалізується температура тіла, поступово зменшується та зникають симптоми.

     В більшості випадків одужання наступає через 4 – 6 тижнів від початку клінічних проявів захворювання. В цей період, наряду з швидким зворотнім розвитком ознак хвороби, нормалізуються розміри печінки, відновлюється пігментний обмін.

       При безжовтяничних формах гепатиту А, зберігаються основні клінічні прояви захворювання, підвищується АЛТ, АСТ, тимолова проба. Захворювання в такому випадку продовжується легко та триває 1 -2 тижні.

Якщо ви помітили кілька з перерахованих симптомів, зверніться до лікаря!

 

Діагностика

  • Епідеміологічні дані (анамнез)
  • Клінічні дані
  • Підвищення АЛТ, АСТ
  • Підвищення білірубіну в крові переважно за рахунок непрямої фракції
  • Підвищення тимолової проби та поява жовчних пігментів в сечі
  • Поява антитіл класу IgM. Вони з’являються в крові ще в інкубаційному періоді та зберігаються 3 – 6 місяців. Дещо пізніше з’являються в крові IgG. Вони зберігаються тривалий час, створюючи противірусний імунітет. Наявність їх в крові при відсутності IgM свідчить про перенесену в минулому інфекцію.
  • ПЛР. Завдяки полімеразній ланцюговій реакції можна визначити наявність вірусів в крові з максимальною точністю.

Лікування

Питання про госпіталізацію в інфекційний стаціонар вирішує лікар з урахуванням важкості захворювання, стану хворого, епідемічного стану. Призначається дієта з виключенням смажених та гострих страв.

Залежно від важкості захворювання хворим призначаються:

  • ентеросорбенти
  • ферментні препарати
  • інфузійно – дезінтоксикаційна терапія

Лікування призначає лікар! Пам’ятайте, що самолікування може бути шкідливим для Вашого здоров’я. Також згідно міжнародних рекомендацій на період хвороби слід втриматись від будь-яких довготривалих або тісних контактів з людьми — в тому числі, від спільного вживання їжі та від статевих стосунків.

Профілактика

  • дотримання гігієни для розриву фекально – орального шляху передачі захворювання
  • забезпечення доброякісною водою, безпечними в епідемічному плані продуктів харчування
  • дотримання санітарних норм і правил, що пред’являються до приготування їжі
  • транспортування та зберігання продуктів харчування відповідно до міжнародних стандартів
  • вакцинація – рекомендується туристам, волонтерам, військовим, турагентам

Коли потрібно здавати аналіз на гепатит А?

Якщо ви помітили кілька з перерахованих симптомів, ви можете самостійно записатись на лабораторну діагностику. Звичайно, в більшості випадків гепатит А перебігає в легкій формі і не призводить до ускладнень. Але у дітей малого віку, у дорослих з ослабленим імунітетом або великою кількістю супутніх патологій хвороба може мати важкий перебіг. Тому краще точно знати свій діагноз, щоб при необхідності госпіталізуватись для інтенсивного лікування в стаціонарі.

 

 

Завідувач відділу інфекційного контролю Світлана Мормуль

Автор: ---

СОЦІАЛЬНИЙ РОЛІК “ОБЕРИ СВОГО ЛІКАРЯ”

ДЕТАЛІ ПРОГРАМИ “ДОСТУПНІ ЛІКИ”