Site Loader
Лікарі ЗПСМ обслуговують населення за адресою вул.В'ячеслава Чорновола, 1. тел. 31-22-32

26 червня — це Міжнародний день боротьби проти зловживання наркотиками та їх незаконного обігу. Історія боротьби з наркотиками в світі нараховує близько ста років. У лютому 1909 року відбулося засідання Шанхайської опіумної комісії у складі 13 країн. Міжнародне співтовариство намагалося знайти методи обмеження ввезення наркотичних засобів із азіатських країн. Але навіть через століття людство далеко від вирішення цієї глобальної проблеми.

При вживанні наркотиків розвивається наркоманія – захворювання, при якому психічний і фізичний стан людини, її самопочуття й настрій цілком залежать від наявності в організмі наркотика. За його відсутності розвивається синдром відміни (абстиненція) – дуже важкий стан, який супроводжується судомами, сильним болем у м’язах і внутрішніх органах.

Наркотичний вплив – поширене питання, яке несе масу негативу для систем організму. Не розуміння конкретної шкоди наркотиків – основна причина такої кількості наркозалежних. Незалежно від походження, наркотична речовина – отрута, що руйнує людський організм. Наркотики проникають всередину і стають його частиною, зачіпаючи ендокринні та біохімічні процеси.

Треба сказати, що механізм дії у наркотиків, алкоголю чи тютюну на організм людини однаковий – він однаково згубний. І чим молодший цей організм, тим шкідливіший і незворотний вплив, тим гірше на ньому позначаються отрути і токсини, що містяться в алкоголі або наркотику.

У людини немає захисту від цих речовин, його організм просто їх не виробляє, він не може пристосуватися до того, що завдає безумовної шкоди. Наркотики вражають абсолютно все в людині, всі органи страждають, всі системи виходять зі стану свого нормального функціонування. Важливо зрозуміти, що одне єдине вживання алкоголю чи наркотику може стати початком процесу, який розтягнеться на довгі роки, але в будь-якому разі кінець буде неминучим і завжди трагічним та сумним. З кожним уколом, кожною краплею спиртного, кожним затягуванням – життя скорочується, а його якість погіршується невблаганно, наркотики за­бирають молодість й ілюзії, красу і сили.

У чому ж конкретно виявляється згубна дія наркотиків? Людина сильно худне, погано виглядає, у неї змі­нюється постава, колір обличчя, волосся, зуби, нігті – все псується, випадає, кришиться. Також зупиняється подальший фізичний розвиток і розвиток психічний. Наркоман залишається на тому ж рівні, на якому він почав їх вживати. При цьому йдеться не про зовнішні прояви, а про зміни на генетичному рівні, що потім буде позначатися на майбутніх дітях і на спадковості.

Самопочуття людини, що вживає наркотики, добре тіль­ки тоді, коли вона перебуває під їхнім впливом. Дози збільшуються раз за разом і досягають немислимих цифр. Так, наприклад, разова доза героїну в 10 мг при систематичному вживан­ні може досягати 7-10 грам. Якщо не вжити, то через 8-10 годин настає перша фаза «ломки», абстинентного синдрому. Муки при «лом­ці» нестерпні, і єдиними бажаннями наркомана є або «померти», або негайно вжити. Стан погіршується, блювота, температура, піт, озноб, біль у всіх м’язах, головний біль і неспокій, дика слабкість і безсоння – всім цим супроводжується абстинентний синдром. Не кожному під силу впоратися з цим станом, тому не бачачи для себе ін­шого виходу, залежні від нар­котиків люди продовжують колотися, нюхати і т.д. Передозування виснажують серце, навіть одноразове отруєння може призвести до смерті або до сильного погіршення його роботи – болі в грудях, набряки рук і ніг, кровохаркання, лице синюшно-бліде, задишка. Звичайно, такі зміни не дають можливості ні працювати, ні займатися чим-небудь, що вимагає витрати сил і ресурсів орга­нізму.

Важливо відзначити і ті зміни, які відбуваються з особистістю наркозалежного. Крах у всіх сферах життєдіяльності. «Рожевий» період вживання закінчується досить швидко, настає система (систематичне вживання). Проблеми в сім’ї і на роботі. Нездатність до розумової діяльності, порушення емоційно-чуттєвої сторони психіки, пов­на байдужість до всього, до життя свого і оточуючих, до їжі, до задоволень, небажання що-небудь робити, вчитися, працювати. Страждає пам’ять і зір. Усе життя наркомана підпорядковане тільки наркотику, а без нього він перетворюється на тварину. Виникають проблеми із законом, адже дози ростуть а здібностей і бажання працювати немає, наркомани крадуть, обманюють, йдуть на все заради однієї дози, одного уколу. Всі дії наркомана суперечать моралі нашого сус­пільства. Воно відкидає його, він гнаний, відчуває нескінченне почуття провини, вважає себе нікчемною, жалюгідною людиною, якій потрібна негайна допомога.

Результатом згубного впливу наркотичних та інших токсичних речовин на пси­хічне здоров’я підлітків і молодих людей є гострі психози, що супроводжуються сер­йозними розладами у пове­дінці. Тоді навколишній світ, як через зашторені вікна, не може «проникнути» в задурманену, запалену свідо­мість марнотрата свого здоров’я. У свідомості наркоманів навколишня дійсність, проблиски усвідомлення своєї трагедії проносяться як тіні, як розірвані на шматки хмари…

Немає людей, які побажали б захворіти, відчути себе нездоровими. Кожен сподівається на те, що здоров’я «не підведе». Наркоманія руйнує, робить неспроможними надії на здоров’я в його фізичному і психічному компонентах. Особи, пристрасні до вживання наркотичних чи інших токсичних речовин, під­даються ще одній небезпеці: вони значно частіше хворіють на грип, запалення гайморових пазух, серед­ньо­го вуха, мозкових оболонок. І виникає наступний парадокс (правильніше сказати, не виникає, а створюють його ті, хто злочинно ставиться до свого здоров’я, вдаючись до вживання наркотичних речовин): бажаючи бути здоровими, такі особи в той же час безжально, свідомо руйнують захисні сили свого організму – ті захисні властивості, які дано йому природою. Цей обеззброєний і зростаючий організм підлітка перетвор­юється в мішень, відкриту всім шкідливим факторам, включаючи і захворювання. Кожному відомо про важку, невиліковну хворобу – СНІД. Виявляється, найбільше ризикують захворіти на неї саме наркомани.

До речі, відомо, що майже 87% злочинів, включаючи і зраду інтересів країни, відбувається в стані алкогольного сп’яніння або дурману, викликаного прийомом наркотичної речовини.

Люди, що розповсюджують наркотики, діють, як справжні рекламні агенти, і переконують своїх потенційних клієнтів у привабливості наркотиків:

  • будеш довго танцювати, не відчуваючи втоми;
  • відчуєш кайф, “подивишся мультики”;
  • це вирішить твої проблеми, зменшить тривожність;
  • вживання наркотиків – твоя власна справа;
  • у житті все треба спробувати…

Але вони безсоромно обманюють вас, а можливо, і себе! Тому насправді:

  • втому ти відчуєш вранці, коли не зможеш підвестися з ліжка, а почуватимешся, як побитий собака;
  • так званий “кайф” відчувають не з першого, а часто – навіть не з другого разу, тому що цьому стану новачка мають навчити “досвідчені” друзі.
  • вживання наркотика не вирішує проблем, це просто дезертирство від справжнього життя, коли треба на свіжу голову мобілізувати себе та вирішити проблему без дурману;
  • це тільки здається, що вживання наркотиків – твоя особиста справа: важко собі уявити, скільки клопоту ти спричиниш родичам і друзям.

У житті є багато можливостей відчути і побачити цікаве і нове, але для тих, хто спробував наркотики, на цьому всі відчуття і закінчуються.

Відмічаючи цей день, Всеукраїнська громадська організація “Асоціація захисту суспільства від наркоманії” закликає всіх свідомих громадян об’єднати свої зусилля для захисту національного багатства країни – нашої молоді від впливу наркотиків.

 

Сорокін В.І.

Сімейний лікар

КНП  «Другий Черкаський

міський центр первинної медико-санітарної допомоги»

24.06.2019 р.

Автор: ---

СОЦІАЛЬНИЙ РОЛІК “ОБЕРИ СВОГО ЛІКАРЯ”

ДЕТАЛІ ПРОГРАМИ “ДОСТУПНІ ЛІКИ”