
Рак молочної залози за останні роки став найбільш розповсюдженим онкологічним захворюванням серед жінок України. Щодня рак молочної залози діагностується у 50 жінок нашої країни. Кожного місяця від цього захворювання помирає близько 750 жінок.
Серед жінок віком з 19 до 90 років рак молочної залози діагностується у 10% жінок. Найчастіше це захворювання діагностується після 40-річного віку. З віком ризик виникнення раку молочної залози зростає. Так, серед жінок віком за 65 років, ризик виникнення раку молочної залози збільшується на 5,6%. Пік захворюваності приходиться на період менопаузи та післяменопаузний період. Завдяки розвитку діагностичних технологій і застосуванню сучасних методів лікування хворі, у яких рак молочної залози виявлений на ранніх стадіях, практично у 95% випадків виліковуються і вони повертаються до повноцінного життя.
Існують наступні фактори ризику захворювання на рак молочної залози:
- Вік старше 40 років.
- Високий рівень естрогенів в крові.
- Наявність родичів першої лінії (мати, сестра, тітка, бабуся), які хворіли на рак молочної залози.
- Прийом гормональних препаратів з метою контрацепції чи регуляції менструального циклу, замісної гормональної терапії в менопаузі.
- Перша вагітність у віці старше ЗО років.
- Відсутність вагітності та пологів, аборти.
- Ранній початок менструацій (до 12 років) та (чи) пізній початок менопаузи.
- Раніше перенесений рак яєчників, молочної залози.
- Контакт із джерелом радіації.
- Зміни в молочній залозі, які трактуються лікарем, як виникнення атипової епітеліальної гіперплазії.
- Ендокринні та обмінні порушення (захворювання щитоподібної залози, ожиріння, цукровий діабет).
- Підвищене вживання жирної їжі.
На жаль, видимі прояви раку молочної залози з’являються , як правило, на занедбаних стадіях розвитку пухлини. Зазвичай рак – це безбольові ущільнення. При проростанні в грудну клітку пухлина і залоза стають нерухомими. А при проростанні в шкіру залоза деформується, втягується, з’являються виразки, втягується сосок. Проявом раку молочної залози можуть бути і виділення із соска, як правило – кров’янисті. При проростанні пухлини в лімфатичні вузли відбувається збільшення пахвинних лімфовузлів, що може викликати відчуття дискомфорту в пахвах. Якщо лікування почато на такому етапі, то говорити про повне одужання дуже складно. Саме тому дуже важливі профілактичні огляди та регулярні обстеження молочних залоз в будь-якому віці з виконанням мамографії, УЗД.
Щороку молочні залози повинні бути оглянуті лікарем , незалежно від його профілю, при першому ж зверненні жінки в заклад за медичною допомогою.
Найбільш простим і доступним методом профілактики, однак і найменш ефективним, є самообстеження – огляд і обмацування молочної залози самою жінкою. При регулярному виконанні ця процедура дозволяє виявити пухлину на ранній стадії.
Спочатку самоогляд проводиться перед дзеркалом. Приводом для негайного звернення до лікаря повинні стати наступні ознаки:
- втягування шкіри, соска;
- візуально виявлені утворення;
- зміни шкіри, які нагадують лимонну шкірку.
Потім проводиться обмацування, при виявленні ущільнення чи неоднорідної структури залози, виділень із соска – негайно звернутися до лікаря. Але виявити пухлину, яка має дифузний ріст (не має ущільненої частини) без інструментальних методів неможливо.
Рекомендована наступна періодичність обстежень жінок в залежності від віку:
- 20 – 39 років – самообстеження молочних залоз щомісяця, щорічно – УЗД залоз, особливо при наявності факторів ризику;
- 40 – 50 років – самообстеження щомісяця, мамографія – 1 раз на 2 роки;
– після 50 років – самообмеження щомісяця, мамографія – 1 раз на рік.
Шановні жінки !
Рак молочної залози можна попередити та вилікувати уважним відношенням до себе. Тільки вчасно діагностований рак може бути радикально вилікуваний.
Бережіть своє здоров’я !
Олексійчук Т.В.
Сімейний лікар КНП «Другий Черкаський міський центр первинної медико-санітарної допомоги»
15.10.2019 р.