Site Loader
Лікарі ЗПСМ обслуговують населення за адресою вул.В'ячеслава Чорновола, 1. тел. 31-22-32

 

Що треба знати про поліомієліт та його профілактику.

Поліомієліт – це вірусне інфекційне захворювання, що уражує нервову систему і викликає повний параліч. Вірус проникає в організм через рот і розмножується в кишечнику. Джерелом інфекції є хворі або вірусоносії. Виділення вірусу з верхніх дихальних шляхів та випорожнення починається вже в інкубаційний період, який триває в середньому 5-12 днів (можливі коливання від 2 до 35 днів). Після появи перших симптомів захворювання вірус продовжує виділятися з фекаліями і залишається життєздатним до трьох місяців.  В організм людини вірус може потрапити також через воду і харчові продукти, що не пройшли термічну обробку. Вірусоносіями можуть бути і комахи. Однак 90-95% інфікованих не хворіють. Вони стають несприйнятливі до цієї інфекції, тому в їх крові утворюються антитіла. Захворюванню сприяють фізичне і емоційне перенапруження, загальне ослаблення імунітету.

Захворіти на поліомієліт може кожна не вакцинована дитина та доросла людина. Перебіг хвороби характеризується ураженням ЦНС, виникненням паралічів. Хвороба може призвести до смерті.

Симптоми поліомієліту:

Інкубаційний період після зараження людини поліовірусом може тривати від 4 до 35 днів, після чого може розвинутися поліомієліт. При цьому прояви хвороби можуть бути різними:

-жодних симптомів – без будь-яких проявів хвороба протікає у понад 70% випадків, що робить ії особливо небезпечною для оточуючих.

-грипоподібні симптоми – лихоманка, головний біль, біль у животі й горлі, нудота і блювання протягом кількох днів, може проявлятися симптоми один чи кілька з них. За такої форми хвороби, яка виникає у 25% випадків, вірус розповсюджується найактивніше, залишаючись непомітним через схожість з симптомами грипу.

-рухові розлади – сильний біль у вражених м’язах і рухові розлади аж до повного паралічу, який може розвинутися за кілька годин. Параліч може вразити ноги, руки, плечі, груди, живіт, обличчя.

-ураження дихальних м’язів часто призводить до смерті.

   При одужанні після поліомієліту функція вражених хворобою нервів і м’язів не відновлюється.

 

Профілактика

Поліомієліт невиліковний, але його можна попередити за допомогою вакцинації.

Щеплення проти поліомієліту входять до календаря профілактичних щеплень:

– вакцинація складається з трьох щеплень і проводиться дітям у віці 3, 4 і 6 місяців, перші 2 щеплення – з використанням інактивованої вакцини проти поліомієліту(ІПВ);
– ревакцинація проводиться дітям у віці 18 місяців, 6 та 14 років з використанням оральної поліомієлітної вакцини (ОПВ).

З метою профілактики поліомієліту необхідно:
– додержуватись правил особистої гігієни (миття рук);
–     свіжі овочі, фрукти, сухофрукти та зелень перед вживанням після миття під проточною водою ополоснути кип’яченою чи бутильованою водою.

 

УВАГА, ШАНОВНІ БАТЬКИ!

Терміново звертайтесь за медичною допомогою, якщо у дитини, раніше не вакцинованої проти поліомієліту, спостерігається висока температура, головний біль, біль у горлі, м’язах та кістках, нежить блювота, раптове порушення ходи.

 

Що повинні знати батьки, щоб попередити зараження дитини на поліомієліт?

Обов’язкове дотримання графіку профілактичних щеплень;

Уникати дитині місць великого скупчення людей;

Уникати контакту з особами, що перебували в країнах-ендемічних по поліомієліту та відвідування країн – ендемічних по поліомієліту;

Навчити дітей мити руки з милом;

Провітрювати приміщення декілька разів на день;

Проводити вологе прибирання оселі;.

Пити тільки кип’ячену воду, добре вимиті овочі та фрукти.

 

 

 

Шевченко О.М.

Лікар-педіатр КНИ «Другий Черкаський міський центр первинної медико-санітарної допомоги»

22.10.2019 р.

 

Автор: ---

СОЦІАЛЬНИЙ РОЛІК “ОБЕРИ СВОГО ЛІКАРЯ”

ДЕТАЛІ ПРОГРАМИ “ДОСТУПНІ ЛІКИ”