Щороку 12 листопада відзначається Всесвітній день боротьби з пневмонією (World Pneumonia Day). Дата з’явилася в календарі з ініціативи Глобальної коаліції проти дитячої пневмонії. Так називається об’єднання міжнародних, урядових, неурядових і місцевих організацій, науково-дослідних і навчальних інститутів, фондів і громадян-активістів.
Мета цього дня – активізація боротьби з пневмонією за допомогою комплексу заходів щодо профілактики та лікування цього захворювання. Пневмонія, або запалення легенів — це гостре захворювання інфекційної природи, що вражає легеневу тканину.
Якщо симптоми з’являються або в розпал гострої респіраторної інфекції, або через кілька днів після поліпшення, вони можуть бути першими ознаками пневмонії. Слід негайно звернутися до лікаря, щоб пройти повне обстеження. Лікар проводить аускультацію хворого,призначає флюорографію або рентгенографію органів грудної клітки,загальні аналізи крові та мокротиння. На основі скарг хворого анамнезу та об`єктивного обстеження фахівець встановлює діагноз пневмонії.
Що таке пневмонія
Пневмонія-це завжди гостре запальне захворювання,в хронічну форми не переходить. Як і більшість захворювань такого роду, провокуватися пневмонія може:
- вірусами;
- бактеріями;
- алергенами;
- токсичними речовинами;
- як супутнє іншим захворювання.
Найбільш поширеними збудниками пневмонії вважаються вірус грипу, з бактерій пневмокок і стрептокок, з грибів аспергіллус. Імунітет до даних інфекцій може бути придбаний пасивно,або активно за допомогою вакцинації.
Схильними до пневмонії є:
- особи генетично схильні(наявність частих пневмоній у близьких родичів);
- особи,схильні до внутрішньоутробної інфекції або патологій родової діяльності;
- особи,які отримали травми грудної клітини;
- особи похилого віку;
- лежачі хворі,у яких розвивається системне порушення кровообігу;
- особи,які відчули сильне переохолодження;
- курці.
Як будь-який запальний процес, пневмонія починається з переповнення кров’ю зараженого органу,в даному випадку мова йде про легені,і розвивається з подальшим порушенням їх функції. Без своєчасного втручання в процес розвитку захворювання порушення функцій легенів може спровокувати летальний результат.
Класичними симптомами пневмонії прийнято вважати:
- високу температуру, яка не збиваються жарознижувальними засобами;
- важкий глибокий кашель з мокротинням;
- біль в області легенів;
- важке нездужання,втома і різке зниження працездатності.
При нетиповій формі пневмонії можлива наявність субфебрильної температури протягом тривалого періоду і сухий,але глибокий кашель.
Вище описані симптоми є незаперечним приводом для звернення до лікаря. Діагностувати пневмонію можна за допомогою стетоскопа,а для підтвердження діагнозу хворий направляється на рентгенографію.
Особливістю початкового етапу в розвитку захворювання може бути так звана”німа пневмонія”- це стан,коли легені наповнюються запальним ексудатом,відбувається приплив крові і в такому стані захворювання погано прослуховується.
Як лікувати пневмонію
Лікування пневмонії не може вичерпуватися інгаляціями і препаратами на рослинній основі. Ефективність лікування забезпечується тільки антибіотиками, спектр дії яких поширюється на вогнище інфекції. Хворому повинен бути забезпечений постільний режим і раціональне харчування. Госпіталізації в обов’язковому порядку піддаються діти, дорослі ж можуть відмовитися від неї в разі, якщо пневмонія протікає в не ускладненою формі і не загрожує життю хворого. Лікування також може проходити в умовах домашнього стаціонару, тобто на дому у хворого, але при частих візитах дільничного лікаря. Первинний лікарняний лист буде відкритий на 10 днів, в подальшому він може бути продовжений до трьох тижнів.
Профілактичними заходами в даному випадку вважається раніше згадана вакцинація і дотримання здорового способу життя-часті і регулярні прогулянки на свіжому повітрі,вживання калорійної їжі,багатої на жиророзчинні вітаміни. У сезон простудних і вірусних захворювань потрібно уникати великого скупчення людей.
Особливу небезпеку пневмонія становить для дітей. ЮНІСЕФ та ВООЗ визначають це захворювання як провідну причину смертності дітей віком до 5 років. Ефективним методом запобігання пневмококовій інфекції у дітей є профілактичне щеплення. Батькам дітей, особливо віком до 5 річного віку,бути насторожі коли у дитини виникає кашель,задуха та підвищується температура тіла;обов`язковий огляд педіатра чи сімейного лікаря.
Як зазначають у Всесвітній організації охорони здоров’я (ВООЗ), нині пневмонія є головною причиною смертності неповнолітніх у всьому світі. Щорічно це захворювання забирає життя близько 1 мільйона дітей у віці до п’яти років. Це більше, ніж СНІД, малярія і кір разом узяті. 98% дітей, які помирають від пневмонії, проживають у країнах, що розвиваються.
В цей день заклади охорони здоров’я організовують профілактичні заходи, які проводять медичні огляди. При цьому медичні працівники розповідають людям про пневмонію та пов’язані з нею ризики, а також роздають інформаційні листівки та буклети.
Рідченко Т.І.
Сімейний лікар
КНП «Другий Черкаський міський центр первинної медико-санітарної допомоги»
01.11.2019 р.